Ściski stolarskie automatyczne – samoróbka za mniej niż 15zł

Witam wszystkich, przedstawiam automatyczne pompki mojego autorstwa.

Myślałem kilka dni no i wymyśliłem – czas zrobić automatyczne ściski stolarskie za małe pieniążki. Szukałem prostej metody zamocowania kawałka stali do odlewu mechanizmu pompki do wyciskania. Rozmontowałem pistolet, obciąłem zbędne elementy i zaniosłem do domu – kilka dni i w końcu wpadłem na jakiś tam pomysł, który i tak zmodyfikowałem podczas prototypu.

Idea była taka – ścisk ma być tani, łatwy do zrobienia z powszechnie dostępnych materiałów oraz możliwie mocny. Zastosowałem najtańszą pompkę do silikonu z allegro za 7,50,- i kupiłem stal – płaskownik 20×4 na cztery takie ściski za 22zł. Jak będzie zainteresowanie ściskami to nagram wideo z budowy pozostałych trzech.

Idea oparła się o wpasowanie kawałków płaskownika, które opasają odlew bez ingerencji w przestrzeń sprężyny. Chciałem całość dopasować, ścisnąć, nawiercić i skręcić w dwóch punktach, ale gdy wziąłem to do ręki zauważyłem, że mogę całość obspawać. Spawki ściągnęły co w tym wypadku było porządane – docisnęło stal do odlewu.

Dolne ramię mocujące wykonałem w taki sam sposób, obydwa niepołączone jeszcze ze sobą miały lekki luz. Estetyka spawów nie powala, ale nie mogę być zbyt wymagający wobec spawarki za 149,- kupionej 10 lat temu.

Tak powstało spawalne mocowanie, dzięki niemu mogłem nawiązać się płaskownikami tworzącymi konstrukcję ramienia.

Jak widać na zdjęciu poniżej – poszedłem na całość i przyspawałem 16cm długości płaskowniki do mocowania, chciałem uzyskać dużą głębokość ścisku.

Zasięg to około 25 centymetrów, w zasadzie mogłem wypuścić więcej ale jak to się mówi: tak krawiec kraje jak mu materiału staje… Sześciokątnego pręta zostało jeszcze kilka cm, chociaż mimo prostowania, końcówka nie jest idealnie równa, więc tak bardzo mi nie żal.

Na szybko dorobiłem opornik z jesionowego kawałka w kształcie litery T. Przyda się też nakładka na krążek mocowany do ruchomego pręta. Jak na prototyp jest całkiem nieźle, jedyna wada to wysoka waga tego ścisku. Jest bardzo solidny i ma całkiem mocny docisk, na pewno lepszy niż inne automatyczne ściski np firmy Topex, zresztą zobaczcie sami galerię poniżej.

Na zdjęciach widoczna jest jesionowa listewka 30x5mm.

{"autoplay":"true","autoplay_speed":"3000","speed":"300","arrows":"true","dots":"true"}

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *