Lampa sufitowa ze starego drewna na sznurze jutowym – szczotkowana

Kolejny pomysł na wykorzystanie starej podłogi z recyklingu – lampa w kuchni. Projekt opiera się o cztery szczotkowane deski zacięte na brzegach pod kątem 45 stopni przy użyciu sanek i cyrkularki z uchylną tarczą. Przejdźmy do działania!

 

Wycinanie desek

Zacząłem od rozcięcia szerokiej dechy na kawałki o równej szerokości – 14cm.

Kolejny etap to przycięcie krawędzi na sankach – dość prowizoryczna konstrukcja jednak udało się wykonać zadanie dość precyzyjnie.

Szczotkowanie drewna

Po raz pierwszy podjąłem próbę szczotkowania drewna, użyłem do tego szlifierki kątowej z regulacją obrotów. Użyłem szczotki splatanej o średnicy 115mm ze stalowego druta – niektórzy sugerują używanie jedynie mosiężnych szczotek jednak wydaje mi się że efekt jest dobry. Poszło zadziwiająco szybko, jedyny problem to zapylenie warsztatu.

Wycięcie wpustu na plexi

Ustawiłem piłę oraz przykładnicę równoległą i przeciąłem deski tworząc rowek do zamocowania plexi. Pierwszy przejazd na płasko, drugi w pionie i rowek wycięty. Można to także zrobić przy użyciu frezarki i przykładnicy, ten sposób jest chyba łatwiejszy.

Montaż i wykończenie lampy

Początkowo chciałem jedynie skleić całość bez użycia gwoździ czy wkrętów jednak z uwagi na krzywizny desek pouciekało trochę tu i tam i byłem zmuszony skręcić każdy bok przy użyciu dwóch wkrętów z małym łepkiem 3x40mm.

Oszlifowałem krawędzie i wąskie boki – lampa jest gotowa do malowania.

Użyłem bejcy w kolorze jasny dąb, rozcieńczonej 1:1 z wodą.

Trzy warstwy lakieru akrylowego nadało delikatny połysk.

Okablowanie i montaż oprawek

Dociąłem dwie poprzeczki i do każdej z nich przykręciłem blaszkę oprawki (to chyba masa 😀 )

Plexi pasowała idealnie, wkleiłem ją na gorący klej, do żarówek można spokojnie dostać się od góry.

Montaż lampy na linie jutowej

Powróz jutowy o średnicy 12mm przeplotłem pod rozpórkami, które mocują oprawki żarówek ze standardowym dużym gwintem e27. Typowy hak wkręciłem w profil sufitowy i powiesiłem na nim linę. Trzeba jeszcze lepiej poprowadzić kabel i wykonać jakieś maskowanie zawieszenia.

Dziękuję wszystkim, którzy dotarli aż tutaj – chętnie przeczytam wasze opinie!

4 Comments

 1. me

  Bardzo fajna lampa. Pleksa się nie odkształca i nie odkleja od ciepła z żarówek?

  Reply
  1. admin (Post author)

   To jest złożone na ledowych żarówkach 5w – nie oddają ciepła. Co do pleksy – w momencie gdy chciałem ją zabezpieczyć wkręcikami na 4 rogach to fakt – obwisała na środku. Przykleiłem na gorący klej i jest spokój.

   Reply
 2. mietek

  Moźe się nie zapali.

  Reply
  1. admin (Post author)

   Witaj, no też mam taką nadzieję 🙂 To na 5 watowych ledach jest złożone, a nie na tradycyjnych żarówkach – nie oddają specjalnie ciepła. Co byś zmienił w tej sprawie? Oprawki są ceramiczne.

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *