Jak zrobić solidne łóżko dębowe 160×200

Najdłużej wykonywany projekt w życiu, pomysł został dogadany w maju 2016 😀

Konstrukcja łóżka

Wymiary standardowe, podwójne łóżko pod materac 160cmx200cm. Konstrukcja oparta o 4 nogi z kantówki 7×7 z wyfrezowanymi zagłębieniami na deski. Zagłębienia mają 5mm i są dokładnie dopasowane do desek – 19×4,5cm.

Tak wygląda pierwsza przymiarka deska trzyma się w otworach na wcisk – pasowanie wyszło solidnie.

Oznaczyłem miejsca do wyfrezowania i rozpocząłem mozolne tworzenie 12 prostokątów.

Oczywiście musiała trafić się wada, nie mniej jednak udało się umiejscowić ją z tyłu, za zagłówkiem.

  

Otwory frezowałem zwykłą frezarką górnowrzecionową z ręki frezem 8mm średnicy. Oczywiście wszystko trzeba było poprawić dłutem.

Za mała ukośnica

W takim przypadku stosuję podkładkę na stół, dzięki temu można przeciąć na raz szersze deski. NIe da się tego zastosować w przypadku kantówek, ale z deskami sprawdza się doskonale. Na widoczną na zdjęciu dechę kładę drugą i tnę.

Deski były szlifowane szlifierką mimośrodową 125mm papierem ściernym gradacji 120. Nie wiedziałem, że wyrko ma być pokryte olejem, inaczej przeleciał bym wszystko minimum 240, chociaż i tak wyszło dobrze, zapewne dzięki szlifierce mimośrodowej.

Montaż łóżka

Każda deska trzyma się na dwóch wkrętach typu torx 120mm o grubości 6mm. Otwory w nogach przewiercone na 6mm, w deskach 4mm po uprzednim oznaczeniu miejsc.

  

Poprzeczki stelaża wykonane z drewna jodłowego, potraktowane tym samym olejem co reszta materiału.

Każda poprzeczka kręcona jednym wkrętem za wyjątkiem skrajnych i środkowej – dało się skorygować przekątne uszywnić dwoma wkrętami.

Tytułem zakończenia – bardzo pracochłonny projekt, nie posiadam dużych maszyn dlatego do strugania musiałem oddać deski do warsztatu znajomego stolarza. Łóżko wyszło bardzo solidne, estetyczne i stabilne. Jestem zadowolony, ale tak jak po każdym poprzednim – Więcej łóżek nie robię!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *