Proste sanki do cyrkularki – table saw crosscut sled

Kupiłem nową piłę i od razu wszystko lepiej idzie. Po wielu próbach zrobienia sanek do cięcia poprzecznego tym razem udało się za pierwszym razem w godzinkę.

Materiały do wykonania

Wziąłem kawałek płyty meblowej – dawny front od szuflady – jako bazę i kawałek deseczki orzechowej na prowadnice. Jako przykładnicy użyłem kawałek deski jodłowej (oheblowanej kiedyś łaty, która została mi po dachu).

Jak zrobić sanki do cięcia poprzecznego

Ustawiłem blat do przykładnicy równoległej mniej więcej na środku i przykręciłem z jednej strony po jednym wkręcie. Przesunąłem całość na drugą stronę piły tak aby wystawała za blat i wkręciłem drugą parę wkrętów. Wszystkie otwory frezowałem zatapiając główkę wkręta. Dołożyłem jeszcze po 3 wkręty na płozę i przystąpiłem do ostatecznego szlifowania. W momencie uzyskania ciasnego, ale dającego się przepchnąć na drugą stronę pasowania posmarowałem płozy woskiem pszczelim. Ten wosk czyni cuda, było naprawdę ciasno – nie do użytku – a po przesmarowaniu i zabezpieczeniu drewna w jednym sanki chodzą jednym palcem.

Moja piła

Piła firmy Metabo z 1979 roku o mocy 550w z silnikiem bezszczotkowym. Taki silnik to ogromna zaleta, jest znacznie bardziej cichy, mocniejszy przy tym samym poborze prądu i wydziela mniej ciepła. Jest także przystosowany do długotrwałej pracy. Tarcza ma rozmiar 190 co jest delikatnym minusem, jednak postaram się zaadaptować tam 200, by osiągnąć 5cm wysokości cięcia. Polecam stare narzędzia, kultura pracy jest niewyobrażalna.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *